Sprawdź swój BIK czyli co oferuje konto za darmo?





         W ramach akcji „Dobra historia procentuje” Biuro Informacji Kredytowej oferuje darmowe konto, w ramach którego można sprawdzić swój BIK. Postanowiliśmy skorzystać z oferty i oto co otrzymaliśmy.
Rejestracja
Rejestracja na stronie www.bik.pl nie sprawia większych trudności, jest intuicyjna a zakres wymaganych danych, choć szczegółowy, wymaga jedynie dowodu osobistego.
Do wyboru mamy różne metody weryfikacji tożsamości, m.in. polegającą na wysłaniu zdjęcia dowodu osobistego i wykonaniu przelewu na kwotę 1 zł z naszego rachunku bankowego albo za pomocą listu poleconego ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

       My wybraliśmy metodę pierwszą, jako szybszą. Już po 40 minutach od wysłania zdjęcia i dokonania przelewu otrzymaliśmy sms z hasłem weryfikacyjnym. Musimy również wybrać rodzaj konta, które chcemy założyć.  BIK oferuje różne konta, w tym bezpłatne konto próbne na okres 60 dni, zwykłe konto albo roczne Konto Premium za kwotę 79 złotych.  My skorzystaliśmy z konta bezpłatnego.

Po zalogowaniu się na konto możemy m.in. wygenerować wersję próbną Profilu Kredytowego Plus, BIK Pass oraz Informację ustawową.  O ile Profil Kredytowy Plus i BIK Pass otrzymamy w miarę szybko, najpóźniej następnego dnia roboczego, to na Informację ustawową musimy czekać 10 dni.
Profil Kredytowy Plus i BIK Pass
Co zawiera próbna wersja Profilu Kredytowego Plus i BIK Pass?
Profil Kredytowy Plus zawiera dane identyfikacyjne  oraz następujące elementy:
I.  podsumowanie, na które składają się:
- zobowiązania w trakcie spłaty w przeliczeniu na PLN,
- liczba innych zobowiązań (zamknięte i przetwarzane w celu stosowania metod statystycznych),
- liczba zapytań o dane (zapytania kredytowe i pozostałe zapytania);
II. ocenę punktową,
III. zobowiązania w trakcie spłaty,
IV. zobowiązania, w których nie jesteśmy już stroną umowy,
V. zobowiązania zamknięte,
VI. zobowiązania przetwarzane w celu stosowania metod statystycznych,
VII. zapytania kredytowe w ostatnich 12 miesiącach i inne zapytania,
VIII. informacje o ewentualnej upadłości konsumenckiej,
IX. inne informacje (np. informacje dotyczące pierwszej rejestracji danych w BIK),
X.  wyjaśnienie pojęć.
Wersja próbna Profilu Kredytowego Plus jest ograniczona. Nie pozwala m.in. na poznanie szczegółów dotyczących naszych zobowiązań, obecnych i dawnych czy sprawdzenia kto wysyłał zapytania kredytowe, w tym celu musimy kupić pełną wersję profilu za 36 złotych lub wykupić na rok Konto Premium za 79 złotych, w ramach którego możemy taki profil uzyskać 12 razy .
Z kolei BIK Pass to dwustronicowy dokument, który można pobrać w formacie pdf, wydrukować lub umożliwić do niego dostęp innym podmiotom za pomocą specjalnego kodu.
BIK Pass oprócz danych osobowych zawiera ocenę punktową BIK, wyliczaną na podstawie historii kredytowej klienta, według stosowanego przez nich modelu oceny punktowej.

Ponadto zawiera informację o zobowiązaniach w trakcie spłaty i zobowiązaniach zamkniętych.

       BIK Pass według informacji BIK ma być dokumentem potwierdzającym dobrą historię kredytową. Ma stanowić dowód na naszą wiarygodność oraz umożliwiać skorzystanie z dedykowanych ofert instytucji finansowych.
Informacja ustawowa
W chwili obecnej oczekujemy na Informację ustawową. O jej wydanie wniosek złożyliśmy drogą elektroniczną, korzystając właśnie z darmowego konta.  O tym co zawiera Informacja ustawowa napiszemy, gdy ją otrzymamy.
Już w tej chwili możemy stwierdzić, że bezpłatne konto próbne na www.bik.pl to dobry,   łatwy  i co najważniejsze darmowy sposób na poznanie swojej historii kredytowej. Możemy również przekonać się jaką mamy ocenę punktową BIK i podjąć, w razie konieczności, stosowne decyzje w celu jej poprawienia.
Darmowe próbne konto możecie założyć TUTAJ.


Stan na dzień  24 czerwca 2014 r.